Resusci Anne
Resusci Anne, також Rescue-Annie або CPR-Annie («врятована Анна», «оживаюча Анна») - манекен, який використовується для навчання прийомам серцево-легеневої реанімації.
Прообразом манекена послужила широко відома посмертна маска невідомої дівчини, яка потонула в Сені в кінці XIX століття. Його творцем є норвежець Осмунн Лердал (Åsmund S. Lærdal), власник великої фірми іграшок.
У 1955 році Лердал врятував життя своєму потопаючому синові, вчасно витягнувши його з води і зробивши йому штучне дихання [1]. Тому він охоче відгукнувся, коли до нього звернулися із замовленням на манекен, необхідний для навчання техніці серцево-легеневої реанімації. Лердал хотів надати манекену природні риси; крім того, він вважав, що учням буде приємніше працювати з жіночим манекеном. Йому згадалася маска Незнайомки, яка висіла в будинку його бабусі й дідуся, і він вирішив надати манекену її риси [1]. Манекен-тренажер отримав ім'я Resusci Anne ( «Воскреси Анну»). Подібні манекени широко використовуються при навчанні рятувальників методам реанімації - наприклад, методом «рот-в-рот», в зв'язку з чим утоплениця отримала неофіційний титул «дівча, яку найчастіше цілують у світі»[1] [2].
Спочатку манекени були досить примітивними, проте прекрасно служили поставленій меті [3]. Згодом моделі ускладнилися і отримали більшу функціональність. Існують різні різновиди Resusci Anne, які служать для різних цілей, але всі вони відрізняються великою правдоподібністю [4]. Згідно з офіційним сайтом компанії Laerdal Medical, з 1960 року Resusci Anne використовували при навчанні наданню першої допомоги більш ніж 400 мільйонів людей [5].
- ↑ а б в Jeremy Grange.
- ↑ Tijana Radeska. The Unknown Woman of the Seine - The most kissed face on Earth (англ.). Архів оригіналу за 23 квітня 2018. Процитовано 22 квітня 2018.
- ↑ Mark Peck.
- ↑ Cardiopulmonary Resuscitation Conference Proceedings, 1967.
- ↑ Resusci Anne QCPR. Laerdal.com. Архів оригіналу за 27 квітня 2018. Процитовано 22 квітня 2018.
- Archer S. Gordon. Cardiopulmonary Resuscitation Conference Proceedings. — National Academies. — P. 121—124.
- Jeremy Grange (16 жовтня 2013). Resusci Anne and L'Inconnue: The Mona Lisa of the Seine. BBC News (англ.). Архів оригіналу за 1 лютого 2018. Процитовано 22 квітня 2018.
- Mark Peck. Annie...Annie.. Are You OK? The evolution of Resusci Anne (англ.). EMS Museum. Процитовано 22 квітня 2018.